Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR – Φενέρμπαχτσε 74-63: Νέο βήμα για τετράδα με «όπλο» το ΟΑΚΑ

0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 74-63 της Φενέρμπαχτσε, για την 26η αγωνιστική κι έκανε ακόμα ένα βήμα τετράδας εκμεταλλευόμενος στο έπακρον την δύναμη της έδρας του αυτή του ΟΑΚΑ

Οι «πράσινοι» ξεπέρασαν νικηφόρα την δυνατή αντίπαλο τους στο «κολαστήριο» του ΟΑΚΑ, χάνοντας για ένα σουτ τη διαφορά της ήττας στην Πόλη.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR έπαιξε συγκλονιστική άμυνα στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο ο επιθετικός οίστρος του Κέντρικ Ναν έκανε τη διαφορά.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα που έφερε τη Φενέρ στο +12 (19-7 στο 8’) και βρέθηκε στο σημείο, όπου κάλυπτε ακόμα και το -14 της ήττας στον πρώτο γύρο.

Το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 53-38 (28’), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους κι εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι οι διαιτητές σφύριζαν φάουλ σε κάθε τσεκάρισμα, μείωσαν σε 63-58 (35’). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Ναν έδωσε μια τρομερή παράσταση, κρατώντας την ομάδα του μπροστά, ενώ με μια καθοριστική τάπα στο 69-61 (38’), έβαλε τις βάσεις για τη μεγάλη νίκη.

Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός AKTOR πάλεψε και για τη διαφορά, με τον Λεσόρ να κάνει το 74-61, αλλά ο Ουίλμπεκιν σκόραρε κι ο Γκραντ αστόχησε σε τρίποντο. Αυτό στέρησε από τους πράσινους την κάλυψη της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 38-30, 57-47, 74-63

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 6 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βιλντόσα 7 (1), Γκραντ 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Ναν 23 (10/22 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 13 (8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 5 (8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 8.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μότλι 16 (5/7 δίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 10 (1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Παπαγιάννης, Χέις-Ντέιβις 4 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μπιμπέροβιτς 12 (2), Νουά 4, Γκούντουριτς (0/2 σουτ), Ντόρσεϊ, Καλάθης 12 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μαντάρ.